Haber

İstanbul Ayamama Çayı’nda Kötü Koku ve Kirlilik

İstanbul’da Ayamama Çayı’na karışan atık su çevrede kötü kokuya ve kirliliğe neden oluyor.

Ayamama Çayı’nın Halkalı ve Yenibosna kesimlerinde oluşan kirlilik nedeniyle çevreye kötü koku yayılıyor.

Fabrika ve yerleşim yerlerinden gelen atık suların dereye karışmasıyla suyun rengini tamamen değiştirdiği görülüyor.

Kimyasal maddelerin karıştığı Ayamama suyunun bazı kısımlarında köpüklenme gözlenirken, kuşların tehlikeli dere çevresinde su içip beslenmeye çalıştığı da gözleniyor.

Rehabilitasyon çalışmalarının geçen yıl tamamlanacağı duyurulmuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Başakşehir, Sultangazi, Küçükçekmece, Bağcılar, Bahçelievler ve Bakırköy ilçelerinden geçen Ayamama Çayı’nın rehabilitasyon çalışmalarına 2020 yılında başlandığını duyurdu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da derenin ıslah ve çevre düzenleme çalışmalarını 2022 yılında tamamen tamamlamayı planladıklarını belirtti.

Ayamama’da rehabilitasyon çalışmalarını sürdüren İBB’nin, “Ayamama Hayat Vadisi Projesi” ile dere çevresinde yaşam vadisi kurarak kente 1 milyon metrekarelik alan kazandıracağı belirtildi.

Belediye Hayat Vadisi Projesi’ni duyurdu

İBB’nin internet sitesinden 14 Mayıs 2021’de yapılan duyuruda, İmamoğlu’nun vaatleri arasında gösterilen Hayat Vadisi Projesi kapsamında Ayamama Çayı’nın rehabilite edilerek yaşam vadisi kurma çalışmalarının yapıldığı belirtildi. civarında başlatıldı.

Bu proje tamamlandığında Marmara Denizi’ne uzanan yürüyüş ve bisiklet yolunun kent sakinlerinin hizmetine sunulacağı açıklandı.

duragan-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu